Aktuality
Napsali nám...
16.03.2009 | Ostatní | Napsali nám | Přečteno: 7 481x
Jmenuji se E. Kodešová, narozena 1937 a bydlím v domě Praha 6- Bubeneč, Rooseveltova 40. Můj starobní důchod společně s vdovským činí 12.445,- Kč, nájem + služby 8.147,- Kč/měs. + energie 2.000,- Kč, t.j. 10.147,- Kč, což je 81,5% čistého příjmu mé domácnosti. Můj byt 2+1 je 93 m2 velký.
V bytě Rooseveltova 40 bydlím od roku 1963. Bydleli jsme s manželem v jednom pokoji s mými rodiči. Neměli jsme děti. Manžel zemřel v roce 1994, otec a matka v roce 2005. Tedy nikdy jsem neměla svůj byt. Po smrti matky jsem dala byt do pořádku /etážové topení, obklady, koupelnu, nátěry oken a dveří a jiné/ za svoje peníze v domnění, že zde dožiji. Od roku 2007, kdy MÚ Praha 6 vyhlásil deregulaci nájemného, zajímala jsem se o výměnu bytu za menší, Všechny byty, které radnice Prahy 6 nabízela, jsem viděla. Jen jeden byt byl v Bubenči, asi 20 bytů v Břevnově a další byty Na Dědině. Žiji sama a nemám děti a proto také hledám bydlení v Dejvicích, Bubenči nebo ve Vokovicích, protože zde mám známé, kteří mě mohou pomoci ve stáří. Jak jsem informovaná, malé byty v Dejvicích a okolí se prodaly nebo nabídly za vysoké nájemné. Tedy zatím jsem neměla šanci byt 2+1 vyměnit za menší. Byty, které radnice Prahy 6 nabízí jsem viděla a jsou zcela vybydlené, vysoké patro bez výtahu, suterén a pak byty na Dědině, které jsou zcela zdevastované./poničené tapety, podlahy, vestavěné kuchyně, koupelny, vestavěné skříně/, vše je třeba vyměnit.

Ptali jsme se pracovnice, která tyto byty nabízí, jak se budou opravovat, ale nevěděla, co vlastně v těchto bytech bude opraveno, aby se tam lidé mohli nastěhovat. Náklady na všechny tyto byty, mají-li být slušné, budou obrovské, Senioři musí zlikvidovat nábytek, zaplatit stěhování a tak na tak velké úpravy rozhodně nemají. Dávám-li slušný byt, ráda bych také dostala stejný, protože na velké investice nemám. To byl názor všech občanů, kteří se o výměnu bytu za menší zajímali.

/Odevzdají-li senioři radnici svůj byt, kde mají nájemní smlouvu na dobu neurčitou, musí na menší byt podespat smlouvu na dobu určitou, to znamená, že žijí v trvalé právní nejistotě, která negativně působí na jejich psychický stav/

Dům Rooseveltova 40 a nejen tento dům, je v hrozném stavu a od roku 1963, co zde bydlím, byla v bytech udělána pouze nová elektrika a nyní vyměněn nový výtah za starý, který se stále opravoval a nejezdil, jen jsme ho platili, Nejhorší jsou stoupečky a odpady, které neustále praskají, neboť jsou ještě olověné původní. Léta žádáme radnici o renovaci, ale marně, pouze se opravuje. Topení je WAW, sklepy jsou k nepotřebě, dvory plesnivé, domovní dveře děravé. Obyvatelé těchto domů se bouří, protože stávající nájemné je pro mnohé vysoké a nebudou ho moci platit. Nejvíce jsou postiženi ti, co žijí sami a sociální pomoc i pomoc radnice tak vysoký nájem neřeší. Nejdřívě by měly být domy v pořádku a teprve zvedat nájem. Celá léta jsme platili nájemné a do domu se nic nevrátilo. Rozhodně budeme bojovat za to, aby se nájemné nezvyšovalo pokud nebude dům v pořádku natolik, aby jsme zde mohli třeba dožít, jak pan starosta sám do novin Šestka" psal.
Do systému vložil:
Další články
Titulek
Důležité upozornění !
Jak nejlépe a dostupně bydlet?
Setkání nájemníků MO SON-Ústecko
Otevřený dopis konferenci SON o nájemném...
Privatizace...