Aktuality
Sdružení poradí bezradným nájemníkům v České Lípě
30.04.2009 | Z tisku | Bytová politika | Přečteno: 7 980x
29.4.2009 Českolipský deník str. 3 Českolipsko EVA VLASTNÍKOVÁ MÚ Česká Lípa
Česká Lípa/ Výpovědi z bytů, zvyšování nájemného, účtování služeb a záloh za energie, to jsou nejčastější okruhy problémů, s nimiž se lidé z nájemních bytů obracejí na Sdružení nájemníků ČR. Nově se s právníky tohoto sdružení mohou poradit i lidé v České Lípě. SON tu otevřela svou pobočku, která sídlí v České Lípě, Sokolské ulici 295. Konkrétně zde budou pomáhat JUDr. Jana Zejdová a JUDr. Marie Nedvědová.

Poradna je otevřená každé pracovní pondělí od 13 do 17 hodin, po objednání na telefonním čísle 487 520 836.

„Nájemníci, ale i majitelé bytů nebo družstevníci se mohou obrátit na Sdružení nájemníků ČR i na žlutou linku, kde odpovídají poradci sdružení,“ upozornil Milan Taraba, předseda SON.

Typickým příkladem problémů nájemníků je situace lidí, kteří bydlí v bytech společnosti Byty Česká Lípa. Platí horentní nájemné a majitel do domů neinvestuje. „Když patřily byty Ralsku, platili jsme čtrnáct korun za metr čtvereční. Tehdy to byl pro majitele zlatý důl. Teď platíme dvojnásobek,“ dal se slyšet jeden z přítomných, kteří přišli na schůzku se zástupci sdružení.
Milan Taraba odpověděl, že rozhodně nevidí situaci nájemníků ze Severu jako beznadějnou. „Je škoda, že se vůči společnosti Byty Česká Lípa neuplatňují sankce,“ prohlásil. Jaký postup by měli volit? „Nájemce má za povinnost upozornit majitele domu, když se něco rozbije nebo když je nutné něco opravit. Musí to ale učinit zcela prokazatelným způsobem, telefonický dotaz nemá žádnou právní hodnotu,“ řekl.

„Nejlepší způsob je doporučený dopis, v němž bude stanoven i termín opravy. Pokud ji majitel neprovede, může ji udělat nájemce a poslat majiteli domu fakturu,“ doporučil. „Nejste bezmocní. Doporučil bych také obrátit se na místně příslušný stavební odbor městského úřadu s dotazem, kdy byly dělány revize elektřiny, plynu nebo výtahů. Je to v jeho kompetenci.“

Dodal, že podle zákona lze také uplatnit slevu nájemného v případě, že se jedná o sníženou kvalitu užívání bytu.

Členy Sdružení nájemníků ČR mohou být fyzické či právnické osoby. Poradenskou činnost poskytuje sdružení pouze svým členům. Ročně se na poradny obrací kolem tisíce klientů.

V České Lípě nájemníkům poradí JUDr. Jana Zejdová a JUDr. Marie Nedvědová.
Do systému vložil:
Pačesová Klára
Další články
Titulek
Mezinárodní den nájemníků 2020
Německé předsednictví EU - Nová Lipská charta (the new Leipzig Charter)
Světová konference IUT, Vídeň 3.- 4.10.2019 - Globální bydlení - Akce – ne pouze slova
Kdo zdražuje bydlení?
O bydlení nejen sociálním.