Chtěla jsem se zeptat, jestli majitel musí dát souhlas k připojení pevné telefonní linky? Chtěli jsme si s manželem pořídit internet přes pevnou telefonní linku a majitel se ohradil, že musíme mít jeho souhlas. Myslím si, že to tak není, protože to není ani v nájemní smlouvě.
V letošním roce jsem se rozhodla prodat svůj byt. Co se změnilo u daně z převodu nemovitostí po 1.1.2014?
Majitel mi chce skokově zvednout nájemné o několik tisíc korun a odvolává se na to, že mu to umožňuje nový občanský zákoník. Je to možné?
Co se rozumí hrubým porušením nájemní smlouvy, které může vést k ukončení nájmu? Majitel nám hrozí výpovědí, jelikož jsme v bytě měli oslavu narozenin, která se protáhla až do rána a byla poněkud hlučnější. Byla to však jednorázová záležitost a všem sousedům jsme se omluvili.
Nájemníci v mém bytě mi oznámili, že chtějí byt využívat i k podnikání – v jeho část i zřizují kancelář daňové účetní. Moc se mi to nelíbí, mohu jim to zakázat nebo s nimi ukončit nájemní smlouvu?
Bydlím v nájemním obecním bytě se smlouvou na dobu neurčitou sama, ale částečně se mnou žije vnuk, na něhož bych byt časem ráda převedla. Jak to zařídit, aby mu zůstal natrvalo? Mohu na něj bydlení převést hned nebo stačí, když se mnou bude trvale žít a byt mu připadne po mé smrti?
Jsem členem bytového družstva, ale v bytě v jím spravovaném domě nebydlím, protože dlouhodobě žiji se svou přítelkyní jinde. Podíl v družstvu prodávat nechci, ale byt bych rád pronajal, družstvo je však proti. Mají na to nárok?
Musí být nájemní smlouva k bytu písemná? Doposud platilo že ano, jinak smlouva byla neplatná, navíc musela obsahovat i další náležitosti, jak je to teď podle nového občanského zákoníku?
Mám nájemní smlouvu k bytu, ve které není žádné ustanovení, které by řešilo co se stane, když mi smlouva skončí a já přesto zůstanu v bytě bydlet. Pronajímatel proti tomu, abych v bytě zůstal i nadále nic nemá, bohužel je ale dlouhodobě v zahraničí a nemůžeme spolu uzavřít žádný písemný dodatek ke smlouvě. Mám strach, abych neproušil zákon, řeší tuto situaci...
Vlastním nebytové prostory, které bych rád pronajal k bydlení, nevím zda je to možné. Pokud bych to udělal, bude nájemní smlouva platná nebo nikoliv?
Pacht se od nájmu odlišuje tím, že kromě práva užívat věc obsahuje ještě navíc právo věc požívat, tedy brát z ní užitky. Například pachtýř má právo v propachtované zahradě sklízet vypěstované ovoce a zeleninu („brát z ní užitky“), kdežto nájemce nikoliv.
Bude muset (podle nového občanského zákoníku) nájemce stále na své náklady provádět běžnou údržbu bytu a zajišťovat drobné opravy? Nebo vše již bude muset zajišťovat pronajímatel?
Chtěla bych se informovat, jakým způsobem jsou upraveny v novém občanském zákoníku služební byty? Pracuji ve školství a můj zaměstnavatel mi takový byt nabízí, nevím jaká práva či povinnosti z toho pro mě plynou.
Dostal jsem se s pronajímatelem do sporu o výši nájemného z bytu. Dosud mu nájemné v jím určené výši z opatrnosti hradím, ale domnívám se, že na něj nemá právo. Mám ale strach z toho, že pokud mu co chce nezaplatím, dá mi výpověd z nájmu bytu. Můžu v této situaci něco dělat?
Jsme důchodci, máme pronajatý byt k němuž máme dekret na dobu neurčitou a majitel našeho domu nám ústně oznámil, že příští rok bude byt potřebovat pro svého syna, který hodlá založit vlastní rodinu. Může nám nájem vypovědět a je povinen nám zajistit náhradní byt?